Kurucu'dan
Yazdır

Odyoloji


Sevgili Öğrencilerimiz,
Dünyada sağlık hizmetleri günden güne çeşitlenmekte ve zenginleşmekte. Artık günümüzde sağlık hizmetleri tek bir mesleğin başarabileceği bir alan olmaktan çıkmış, birçok farklı mesleğin birlikte, fakat sinerji içinde çalışmasını gerektirir hale gelmiştir.

Günümüzde işitme, konuşma ve denge bozukluklarının tanısı, takibi ve tedavisi bu alanda özelleşmiş meslekler tarafından yürütülmektedir. Ülkemizde ise 1967 yılından bu yana sürdürülen odyoloji yüksek lisans programları amacı karşılamadığından dolayı odyoloji lisans programlarına gereksinme duyulmuştur.
İşte İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi içinde yer alan Odyoloji Lisans Programı, işitme ve denge bozuklukları alanında doğan bu boşluğu layıkıyla doldurmaya adaydır. Kısaca odyoloji, işitme ve denge bozukluklarının toplumsal olarak önlenmesi, bireysel olarak hastalıkların tanınması, tedavisi ile rehabilitasyonunu sağlayan bilim dalıdır.

İlk kez 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi içinde Odyoloji Lisans Programına kayıt olan öğrencilerimiz, ilk iki yarı yılda hastanelerde çalışmak için gerekli olan alt yapıyı kazanacaklardır. Odyoloji alanında yapılan öncü araştırmalar ve yayınlar ağırlıklı olarak İngilizcede literatüre kazandırılmıştır. Bu nedenle Bölüm olarak, öğrencilerimizden konuyla ilgili İngilizce bilimsel metinleri rahatlıkla okuyabilir hale gelmelerini bekliyoruz. Bu nedenle zorunlu olmamakla birlikte öğrencilerimizin Hazırlık sınıfında veya ilk iki yarıyılda İngilizcelerini geliştirmelerini bekliyoruz.

Ardından ikinci ve üçüncü sınıflarda denge ve işitme bozukluklarının tanınması, ilgili testlerinin yapılması, gerekli olan rehabilitasyonlarının gerçekleştirilmesi için gerekli olan becerileri kazanacak, son yılda ise ileri odyolojik yöntemleri uygulayarak akademik çalışmalara yönleneceklerdir. Bu bölümde eğitime başlayan öğrencilerimiz, hekimlerle ve değişik branşlarla birlikte ekip çalışması yürüterek sorumluluğu üstlendiği hastasının iyiliği için, üst düzey hizmet etmeyi öğreneceklerdir.


Prof.Dr. Mustafa Bülent ŞERBETÇİOĞLU
Odyoloji Bölümü
mbserbetcioglu@medipol.edu.tr