Kurucu'dan
Yazdır

İş İmkanları

Gazetecilik Bölümü öğrencilerinin mezun olduktan sonra kariyer sahibi olabilecekleri iş alanları giderek çeşitlenmektedir. İletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişimlerin sonucu medya, çağımızın en fazla yenilenen sektörü olarak ön plana çıkmıştır. Gazetecilik, yeni çalışma alanları ile birlikte hızlı büyüme potansiyeline sahip bir meslek dalıdır. Bu yüzden öğrencilerin iş kaygısı anlaşılır olmakla birlikte gerek kendi kararları doğrultusunda gerekse uzmanlarımız nezdinde yapılacak kariyer planlamasıyla bu kaygı yerini belirli bir motivasyona bırakacaktır.

Gazetecilik Bölümü mezunları,  medya sektöründe yer alan çok çeşitli iş pozisyonlarında çalışabilirler. Gazetecilik alanında onlarca iş tanımı vardır. Mezunlar; muhabir, editör, köşe yazarı, sayfa sekreteri, internet sitesi editörü, fotoğrafçı veya sosyal medya danışmanı gibi görevlerde çalışabilirler. Gazetelerin internet sitelerinde haberci veya editör olarak görev alınabilmektedir. Mezunlar, siyaset, ekonomi, spor, dış politika, kültür-sanat, magazin, otomotiv ve sağlık muhabirliği gibi muhabirlik türlerinde uzmanlaşabilirler.

Mezunlar, Anadolu Ajansı ve TRT gibi kamu kurumlarında ve özel sektör kuruluşlarında kendilerine yer edinebilirler. Ayrıca gazetecilik alanıyla doğrudan ilişkili olan dağıtım, matbaacılık, reklam ve pazarlama sektörlerinde de kariyer sahibi olabilirler.

Mezunlar ayrıca; Başbakanlık, Bakanlıklar, Valilikler ve Belediyelerde veya Sivil Toplum Kuruluşlarında basın danışmanı, fotoğrafçı, sosyal medya uzmanı, metin yazarı, içerik editörü ve medya iletişim uzmanı olarak görev alabilirler.