Geri
AKADEMİK

Doç. Dr. Gündoğdu: Kripto paralar şifreleme tekniğinden ibaret

07.10.2020

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gündoğdu, kripto paraların isminde para olmasına rağmen aslında bir şifreleme tekniğinden ibaret olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Gündoğdu: Kripto paralar şifreleme tekniğinden ibaret

ABD’de 2008 yılında filizlenen ve çok kısa bir süre içinde bütün dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizle birlikte dünyada alternatif para birimleri arayışları da arttı. Yaşanan büyük krizin ardından ortaya çıkan Bitcoin, paranın aslında ne olduğu sorusunu da beraberinde getirerek ülke para birimleri karşısında hızla değer kazanmaya başladı. İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysel Gündoğdu, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada paranın biriktirme, değiştirme ve değerleme aracı olduğunu vurguladı. 

“KRİPTO PARALAR BİR ŞİFRELEME TEKNİĞİNDEN İBARET”
Kripto para hakkında detaylar veren Gündoğdu, kripto paraların isminde para olmasına rağmen aslında bir şifreleme tekniğinden ibaret olduğunu söyledi. Kripto paranın blokzincir sisteminin bir parçası olduğunu kaydeden Gündoğdu şöyle dedi: “Tanınan ismi ile Bitcoin olarak biliniyor ama bu sadece bir tanesi. Aslında binlercesi var. Bu paraların en bilinen özelliği herhangi bir otoriteye bağlı olmamaları. Demokratik paralar olarak nitelendirilen kripto paraların arkasında bir merkez bankası ya da devlet yönetiminin olmaması insanların algısını hem olumlu hem olumsuz etkiliyor. Kripto paralar henüz tam anlaşılmadı ancak dünyada bu paralara en fazla talepte bulunan ülkelerden birisi Türkiye. Bunun altında yatan sebep kripto paraların hızlı yükseleceği beklentisi. ‘Bitcoin bir balon mu, değil mi?’ sorusuna cevap bulmaya çalışırken bu paraların değerinin hızlı dalgalandığını gördük. Bitcoin, altın ile kıyaslanabilecek güven ve bilinirliğe sahip değil. Belki bu yüzyılda böyle olabilir ama altın madeninin arzının düşmesi ile birlikte 22. yüzyılda altın ile yarışabilecek bir sistem olma potansiyeli var.”

“HÜKÜMETLER KONTROL EDEMEDİKLERİ KRİPTO PARALARI İSTEMİYOR”
Henüz tüm dünyada kripto paraların gündemde olmadığını kaydeden Gündoğdu, özellikle gelişmiş ülkelerde bu paralarla ilgili düzenlenmelerin hayata geçtiğine dikkat çekti. Kripto paraların beraberinde bazı soruları getirdiğini ifade Gündoğdu şöyle dedi: “Bu paraların günlük hayatımızdaki yerine dair varlık olarak kabul edilip edilmeyeceği, vergilendirmesinin nasıl olacağı, miras kalıp kalmayacağı gibi pek çok soru işareti var. Kripto paralar yaygınlaştıkça bu soruların cevabı da netleşecektir. Gelişen teknoloji ve pandemi döneminden sonra insanların dijital ödeme yöntemlerine olan talebi hızla arttı. Hükümetler de bu talebin kontrol edemedikleri bir sistem olan kripto paralara kaymasını istemiyor. Bunun yerine kendi çıkarttıkları ve arzını kontrol edebildikleri dijital paralar gündeme geliyor. Bu dijital paralar ile kayıt dışı ekonomiyi azaltmak, dijitalleşme talebini karşılamak ve para konusunda otoriteye sahip olmak amaçlanıyor.”

Haberin tamamı Anadolu Ajansı'nda yayımlanmıştır, okumak için tıklayınız.


Bilgi Talep Formu