Geri
AKADEMİK

İstanbul Medipol Üniversitesi, eğitim ve araştırma kalitesini, dünyanın en saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan listelerdeki başarısıyla da ortaya koyuyor. 2019’da akreditasyon süreçlerini tamamlayarak kalitesini perçinleyen Medipol, TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi (GYÜE), Times Higher Education (THE), University Ranking by Academic Performance (URAP), Scimago, Round University Ranking (RUR), Webometrics ve U-Multirank gibi birçok üniversite başarı sıralamasında yer aldı.

TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi

Öğretim üye sayısı 50’nin üzerinde olan 164 üniversite arasından yapılan değerlendirmede seçilen ve 50 üniversitenin sıralandığı endekste, 2018 verilerine göre 2019’da yapılan değerlendirmede 29. sırada yer alarak vakıf üniversiteleri arasında yedinci olan İstanbul Medipol Üniversitesi, üniversite kuruluş yaşı dikkate alındığında ise bu kapsamda endekste yer alan en genç üniversite oldu. Detaylı bilgi için tıklayınız!

Tablo

THE Genç Üniversiteler Sıralaması

Üniversiteleri araştırma etkisi, atıflar, uluslararası izlenim ve öğrenim ortamı gibi belirli temel performans göstergelerine göre sıralayan Times Higher Education, Londra merkezli bir derecelendirme kurumudur. Medipol, 25 bini aşkın üniversitenin değerlendirildiği THE Dünya Sıralamasında 1001+ grubunda yer alırken, THE Genç Üniversiteler Sıralamasında 401+, THE Asya Sıralamasında 401+ grubunda gösterildi. Gelişen ekonomiler üniversiteleri sıralamasında 501+ grubunda derecelenen Medipol, sağlık branşı alan sıralamasında 601+ grubunda yer aldı. Detaylı bilgi için tıklayınız!

Tablo

THE Üniversiteler Sıralaması

Tablo

THE Sağlık Bilimleri Alan Sıralaması

Tablo

THE Gelişen Ekonomiler Üniversiteleri Sıralaması

Tablo

THE Asya Üniversiteleri Sıralaması

Tablo

THE Impact Rating Dünya Üniversiteleri Sıralaması

Tablo

URAP Üniversiteler Sıralaması

2019-2020 sıralamasında Medipol; Türkiye’de 166 üniversite içinde 65’inci, 57 vakıf üniversitesi arasında 12’inci sırada yer aldı. URAP dünya sıralamasında seçilmiş 2.500 üniversite arasında ise 2.104’üncü sırada yer aldı. Detaylı bilgi için tıklayınız!

Tablo

RUR Üniversiteler Sıralaması

Belli ölçütler sonrası incelemeye alınan 1.100 Üniversite arasından seçilen 829 üniversite sıralamasında Medipol, 768’inci sırada yer aldı.Detaylı bilgi için tıklayınız!

Tablo

Scimago Üniversiteler Sıralaması

Medipol; 2020 sıralamasında, dünya genelinde 3.897 Üniversite arasında 734’üncü, Türkiye’de 112 üniversite arasında 20’ıncı sırada yer aldı. Detaylı bilgi için tıklayınız!

Tablo

Webometrics Üniversiteler Sıralaması

Dünyadaki 28 bin üniversiteyi dünya ve ülke genelinde sıralama sistemi olan Webometrics’e göre Medipol; Türkiye’de 65’inci, dünyada 2.570’inci sırada yer aldı.. Detaylı bilgi için tıklayınız!

Tablo

U-Multirank

2017’den bu yana kurum ve bazı programlar özelinde U-Multirank’a veri sunuluyor. Üniversitemizi kurum ve belirli programlar çerçevesinde dünya ile kıyaslama imkânı elde ediyoruz.Detaylı bilgi için tıklayınız!

Tablo